ZAPRASZAMY DO KSIĘGARNI

Księgarnia

książki

Plasticity of the Planet

100,00 zł

Redakcja: Magdalena Ziółkowska
Projekt graficzny: Honza Zamojski
Wydawca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Mousse Publishing, Mediolan
Milan 2019
ISBN 978-88-6749-433-0

Teksty w języku angielskim
Oprawa miękka, 488 stron

Czy plastyczny planetaryzm może zastąpić neoliberalną globalizację? Punktem odniesienia tej publikacji jest utworzone przez Catherine Malabou pojęcie niszczącej plastyczności – nieodwracalnej destrukcji formy, otwierającej możliwość pojawienia się nowych zjawisk. Jest ono wykorzystywane tu do refleksji nad kryzysem środowiskowym, który na naszych oczach przeistacza się w coraz głębszy kryzys społeczny. Ani sztuka współczesna, ani jej instytucje nie mogą pozostać obojętne wobec tego wyzwania. Muszą pilnie znaleźć na nie swoje odpowiedzi.

Zamieszczone w publikacji teksty teoretyczne pozwalają lepiej zrozumieć charakter i konsekwencje destrukcyjnych zmian w środowisku naturalno-społecznym. Zestawione są one z przygotowanymi przez artystów, kuratorów i badaczy sztuki wypowiedziami na temat bardziej konkretnych praktyk, protokołów czy formatów reagowania – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest tu szczególnym, ale nie jedynym studium przypadku. W rozmowie przeprowadzonej specjalnie do tej książki Catherine Malabou mówi o skutkach niszczycielskiej działalności człowieka i wprowadza pojęcie ekologicznej plastyczności.

Autorzy tekstów: Defne Ayas, Viviana Checchia, Grzegorz Czemiel, Daniel Falb, Cathy Fitzgerald, Mira Gakjina, Alexander Hope, Anne Szefer Karlsen, Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Ewa Majewska, Catharine Malabou, Nataša Petrešin-Bachelez, Małgorzata Sugiera, Magdalena Ziółkowska.

Produkty zakupione w naszym systemie odbierać można tylko i wyłącznie w kasie obiektu.